informatief
05 december 2025
Fotocredit: MAX

Youp neemt afscheid: ‘Ik wil met een grote glimlach terugkijken’

Vorig jaar nam Youp van ’t Hek definitief afscheid van het podium. De documentaire ‘Youp – Leven na het spelen’ volgt hem in zijn laatste weken als cabaretier. ‘Het podium mis ik niet, wel de sfeer van de tournees.’

Leven na het spelen is een portret van de mens achter de grappen. Femke van der Laan interviewt Youp van ’t Hek en tussendoor komen fragmenten uit eerdere shows voorbij, plus een blik achter de schermen van zijn laatste voorstellingen. “Het is geen ode aan mij”, aldus Youp. “Het is een lang gesprek met mij, nadat ik na vijftig jaar stopte als cabaretier. Herman van Veen en Freek de Jonge willen doorgaan tot hun 141e en dat is hun goed recht, maar ik wilde er een streep onder zetten voordat ik gedoe met mijn lijf zou krijgen. Ik dacht: zes weken Carré, diepe buiging en punt.”

Zijn carrière begon in de jaren 70. Eerst met cabaretgroep Nar, later solo. “Het begin was aanmodderen, ik was blij met elk hapje publiek. In 1984 brak ik door met dat stukje ‘Lenen, lenen, betalen, betalen’, en daarna stond ik louter voor uitverkochte zalen. Sprak hij arrogant! Achteraf is het natuurlijk makkelijk praten, maar het had ook anders kunnen lopen. Vrienden zeiden: ‘Youp, je kunt schrijven, dus als dit niks wordt, ga je gewoon de reclame in.’ Maar dat wilde ik niet, ik wilde cabaretier worden en had geen plan B. Dus ik heb geen idee wat ik had gedaan als het niet was gelukt.”

Henk, ga zitten

Hij stond zowat in alle zalen van Nederland. “Veertig keer in Venlo, vijftig keer in Eindhoven, twintig keer in Middelburg en ook nog ver in België. Ik merkte nooit dat het publiek in de ene plaats lastiger te bespelen is dan in de andere. Als cabaretiers iets anders beweren, ligt dat aan henzelf. Je bent grappig of niet en als je het moeilijk hebt in Hengelo, heb je het ook moeilijk in Middelburg. Ik had zelden vervelende mensen in de zaal. Soms stond er weleens een man op die begon te schreeuwen, maar dan zei zijn vrouw: ‘Henk, ga zitten!’ en dan wist ik: er is meer aan de hand, Henk doet dit vaker.”

Het hele artikel leest u in de NCRV-gids van week 24/25. Bent u geen abonnee, maar wilt u niets meer uit de gids missen? U kunt hier abonnee worden.

Tekst: Wilma Groot

Back to top