Bert
Column
05 december 2025
Fotocredit: Stijn Ghijsen

Column Bert Kranenbarg: Streep eronder

Bert Kranenbarg presenteert ‘BertOp5’. In zijn twee-wekelijkse column voor NCRV-gids schrijft hij over wat hem bezighoudt.

Hoeveel dagen nog tot 29 oktober? Al voordat de zomer afgelopen was, barstte de verkiezingsstrijd los. Misschien kun je zelfs zeggen dat de campagne de laatste twee jaar nooit voorbij geweest is.

Partijen maken elkaar zwart, partijleiders lijken over alles van mening te verschillen. Sociale media spugen permanent kritiek en verwensingen uit. In de Tweede Kamer wordt onverbloemd gescholden. Het is een bende, dat lijkt zo ongeveer het enige te zijn waar iedereen het wel over eens is.

Wat zou het fantastisch zijn als daar nu een dikke streep onder gezet kon worden, waardoor de verkiezingscampagne een periode wordt waarin alle partijen zeggen wat ze met het land zouden doen als zij het voor het zeggen krijgen. Laat elke partij zijn eigen plannen presenteren, met de rekensom erbij hoe het allemaal te betalen is. Reclame maken voor jezelf, geen anti-reclame over een ander.

Laat de lijsttrekkers met elkaar debatteren over de inhoud, waarbij ze hun eigen beleid toelichten en uitleggen, zonder dat ze uitspreken dat ze na de verkiezingen nooit met elkaar kunnen of willen samenwerken in een kabinet. Dan kiezen wij burgers op 29 oktober voor de partij waarin we ons het meest herkennen.

En vragen we de leiders van de grootste partijen nuchter en zakelijk met elkaar een regering te vormen, liefst binnen een maand. Dan krijgen we voor Sinterklaas dit jaar allemaal een land met een mooie toekomst.

Bert Kranenbarg wisselt zijn column af met Joris Linssen. Deze column staat in de NCRV-gids van week 37. Bent u geen abonnee, maar wilt u niets meer uit de gids missen? U kunt hier abonnee worden

Bert Kranenbarg presenteert Bert op 5 ✑ Reageren? bert@www.ncrvgids.nl

Back to top